FLOWER EXPO POLSKA 2016
7 października 2016
ZIELEŃ W SŁUŻBIE ZDROWIU
9 marca 2017

ZIELEŃ I ŚWIATŁO

W dniu 16.02.2017 r. Podchorążówka w Łazienkach Królewskich w Warszawie przyciągnęła wielu zainteresowanych tematem „Zieleni i Światła”. Konferencja zorganizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów we współpracy z Łazienkami Królewskimi miała na celu pokazanie, jak odpowiednie światło i rośliny mogą pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. W chwili, gdy Polskę otacza wszechobecny smog szczególnego znaczenia nabierają rośliny zielone, które najlepiej oczyszczą i nawilżą powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy przez około 90 % naszego czasu. Dodatkowo odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala nam efektywnie pracować i relaksować się. Światło może ochronić przed jesienną czy zimową depresją, często spowodowaną właśnie brakiem odpowiedniej jego ilości.

fot. Paweł Czarnecki

Skojarzenie tych dwóch elementów: odpowiednich roślin oraz dobrze dobranego oświetlenia tworzy zupełnie nową jakość życia. Chodzi nie tylko o satysfakcję i wrażenia estetyczne, ale też o wyraźny, bardzo konkretny, korzystny wpływ zdrowotny, jaki przynoszą rośliny (wewnątrz i na zewnętrz) oraz światło. Te dwa czynniki, dobrze dobrane, tworzą otoczenie i atmosferę najbardziej przyjazne człowiekowi.

W konferencji „Zieleń i Światło” udział wzięli prelegenci, którzy mogą poszczycić się sporymi osiągnięciami naukowymi. Profesor dr hab. Łukasz Święcicki mówił o depresji zimowej i jej leczeniu światłem, Profesor dr hab. Stanisław Gawroński z SGGW przybliżył zjawisko fitoremediacji, Pani Dr hab. Agnieszka Krzymińska z Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Poznańskiego opowiedziała o hortiterapii polegającej na leczeniu rożnych schorzeń przy pomocy ogrodu i roślin. Sander Kroll, ekspert ds. zieleni i kreatywnego projektowania pokazał, jak rośliny można wykorzystać w biurach i przestrzeniach publicznych do produkcji czystego powietrza. O modnych rozwiązaniach, jakimi są ogrody wertykalne, opowiedziała architekt krajobrazu, Pani Beata Dziedzic z firmy wertykalni.pl. Architekt i wykładowca ASP w Warszawie, Pan Dariusz Śmiechowski pokazał, że coraz szerzej prowadzona jest edukacja architektoniczna z wykorzystaniem elementów przyrody. Rośliny w połączeniu ze zdrowym oświetleniem, o którym mówił dr Paweł Morawski z Philips Lighting, to dobre samopoczucie i dobre zdrowie. Ale jak powiedział Marco van Leeuwen z firmy „Air so Pure” po to, aby rośliny spełniały swoją rolę trzeba o nie zadbać – pamiętać o ich nawadnianiu, nawożeniu i wietrzeniu pomieszczeń.

Konferencja „Zieleń i Światło” jest bardzo dobrym przykładem platformy komunikacji pomiędzy różnymi dziedzinami nauki i życia. Otwarcie się na nowe zagadnienia oraz wymiana wiedzy przynosi ciekawe pomysły i rozwiązania korzystne dla każdego z nas – mówili uczestnicy spotkania. Radca Rolny Ambasady Królestwa Niderlandów, Martijn Homan, podsumował konferencję następującymi słowami: „To nie przyroda potrzebuje nas, lecz ludzie potrzebują przyrody”.

Partnerzy honorowi wydarzenia

Partnerzy wydarzenia

Partnerzy medialni

Sponsorzy kwiatów i instalacji