E-jaskra w Centrum Jaskry. Nowatorskie badania przesiewowe w kierunku jaskry, w wyjątkowej placówce
27 listopada 2019
Heaveness App
Heaveness App. Posadź wirtualne drzewo, by w prosty sposób uczcić pamięć o bliskich, którzy odeszli
12 grudnia 2019
Show all

SIGMA International (Poland) patronem medialnym niecodziennej wystawy Muzeum Czartoryskich w Puławach

W Muzeum Czartoryskich w Puławach 30 listopada 2019 roku uroczyście otwarto wystawę Kres Polskich Aten. Składa się ona z trzech oddzielnych ekspozycji: Powstanie Listopadowe – prywatna kolekcja Marcina Zdrojewskiego, Wieńce pogrzebowe z krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie i Współczesna florystyka funeralna – floryści w hołdzie Ks. Izabeli Czartoryskiej.

Całość wystawy łączy Powstanie Listopadowe, które zaważyło nie tylko na historii naszego kraju, ale też na przyszłości rodu XX. Czartoryskich w Polskich Atenach – Puławach. Chcąc uhonorować przedstawicieli tego książęcego rodu, Muzeum Czartoryskich w Puławach prezentuje zabytkowe XIX-wieczne, unikatowe, misternie wykonane wieńce z rodzinnego mauzoleum XX. Czartoryskich w Sieniawie. Łącznikiem miedzy przeszłością a teraźniejszością stała się zupełnie nowa kolekcja wieńców.

Współczesna florystyka funeralna – floryści w hołdzie Ks. Izabeli Czartoryskiej to niecodzienna wystawa kompozycji funeralnych wykonanych przez najlepszych w Polsce florystów i ich uczniów. Powstała ona dzięki inspiracji XIX-wiecznymi wieńcami z krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie. Wiek XXI ogarnął nas wszechobecną produkcją przemysłową, usunął w zapomnienie wiele zawodów i technik towarzyszących człowiekowi przez wieki. W rękach florystów i ich uczniów przez wiele dni powstawały precyzyjne i pracochłonne konstrukcje oraz elementy dekoracyjne. Florystyka to również dziedzina sztuki łącząca wiele pokrewnych dziedzin rzemieślniczych, takich jak złotnictwo, tkactwo, wikliniarstwo, emalierstwo, witrażownictwo, kowalstwo, kaletnictwo, krawiectwo, garncarstwo (ceramika) i wiele innych. Z zegarmistrzowską precyzją powstały kompozycje zachwycające swoim wyglądem i odzwierciedlające wyobraźnię oraz talent współczesnych florystów. Prace prezentują nie tylko wysoki poziom rzemieślniczy, to prawdziwe dzieła sztuki i wytwór ludzkiej ręki.

Wystawę Kres Polskich Aten można oglądać w Muzeum Czartoryskich w Puławach do końca 2020 roku.

Materiał prasowy i fotografie: Muzeum Czartoryskich w Puławach


SIGMA International Poland objęła patronat medialny nad tym niezwykłym wydarzeniem.