e-jaskra
Nowoczesna broń przeciw jaskrze
30 maja 2019
Commvault zdobywa tytuł technologicznego partnera HPE roku 2019 w zakresie rozwiązań pamięci masowej
18 czerwca 2019
Show all

„Róża do wszystkich rzeczy…”. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Fragment obrazu przedstawiający Marysieńkę Sobieską z obrazu „Maria Kazimiera i Teresa Kunegunda w otoczeniu dam dworu”. To dzieło z końca XVII wieku przypisywane jest francuskiemu malarzowi Henri’emu Gascarowi. Na co dzień wyeksponowane jest w Gabinecie Adama Zamoyskiego w pałacu w Kozłówce. Copyright Muzeum w Kozłówce.

Ostatniego dnia maja odbyła się inauguracja niecodziennej ekspozycji w pałacu w Kozłówce. Jej inspirację stanowi Róża – zarówno jako imię noszone przez liczne przedstawicielki rodziny Zamoyskich, jak i motyw głęboko zakorzeniony w kulturze i sztuce. Nie zabrakło oczywiście bogatej, florystycznej oprawy wykonanej z kilku tysięcy róż ciętych ekskluzywnej marki Avalanche+®.

"Róża do wszystkich rzeczy..."

„Róża do wszystkich rzeczy…”, fot. Marcin Czech

Tytuł ekspozycji zaczerpnięto z wiersza „Róża”, znajdującego się w osobistych notatkach Marii Wirtemberskiej, utalentowanej literacko krewnej właściciela Kozłówki, Konstantego Zamoyskiego.

Na wystawie zobaczyć można obrazy Olgi Boznańskiej, Alfonsa Karpińskiego czy Leona Wyczółkowskiego, a także tajemniczy malunek Bolesława Biegasa przedstawiający hinduską kobietę z kwiatem w dłoni. Na obrazach tytułowa Róża przybiera postać martwej natury, elementów portretów czy dekoracji, a także kobiet o tym imieniu.

Ekspozycję uzupełniają meble, porcelana i rzemiosło artystyczne zdobione motywem róży, a także tkaniny z Wawelu i Wilanowa. Wyjątkowym elementem wystawy jest retabulum (nastawa ołtarzowa) będące oprawą figurki św. Róży z Limy – patronki Peru i Ameryki Łacińskiej – pochodzące ze zbiorów ambasadora Peru w Polsce. Zgromadzone zabytki pochodzą z galerii i muzeów w całej Polsce oraz z kolekcji prywatnych.

Inauguracji wystawy towarzyszył kiermasz produktów różanych, charytatywny pokaz mody „Być kobietą” oraz różana wystawa florystyczna, której pomysłodawcą i organizatorem był mistrz-florysta Piotr Marzec.

Aranżacje  przygotowane zostały z kilku tysięcy ekskluzywnych, pastelowych róż Avalanche+®, które regularnie zdobią królewskie i celebryckie śluby, a nawet… papieskie błogosławieństwa. To kolejna polska historyczna rezydencja, gdzie róże te grają główną rolę podczas wielkiego wydarzenia artystycznego. Zdobiły już Pałac Lubomirskich w Przeworsku (100 bukietów na 100-lecie niepodległości), Zamek Książ (Festiwal Kwiatów i Sztuki), Zamek Królewski w Warszawie (Królewska Wystawa Róż, wystawy Roku Wazowskiego), a w najbliższym czasie pojawią się także w Pałacu królewskim w Wilanowie (Dni Króla Jana). Więcej informacji w języku polskim o tej wyjątkowej odmianie róży znajduje się na stronie www.avalancheroses.com.

Różaną ekspozycję uzupełniło stanowisko zapachowe Polskiego Towarzystwa Różanego i Kutna – Miasta Róż, gdzie można było zachwycić się zapachami róż ogrodowych.

Wystawa prezentowana będzie aż do 8 września 2019 roku.

Dawid Krążyński

Zobacz/pobierz informację prasową (.pdf)

Zobacz więcej zdjęć w serwisie Zakochaniwkwiatach.pl

 

Patronat honorowy:

Marcin Zamoyski

Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce

Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce

Ambasada Republiki Peru w Polsce

 

Patronat medialny:

Portal Muzealnictwo.com

Czasopismo „Spotkania z Zabytkami”

Dwumiesięcznik florystów „Nasz Dom i Ogród – FLORA”

Kwartalnik „Florysta”

Portal ForumKwiatowe.pl

Serwis informacyjny lublin112.pl

zwiedzaj.lu – wirtualne zwiedzanie Województwa Lubelskiego

 

Partnerzy wystawy:

marka róż Avalanche+®

marka odżywek do kwiatów ciętych Chrysal

SIGMA International (Poland)

Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych im. A. Bączkowskiego w Lublinie

Victoria Floral Products

VHV Flowers and Greens BV

Polskie Towarzystwo Różane, Kutno – Miasto Róż