8 marca 2017 r. miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Ambasador Królestwa Niderlandów, Pan Ron van Dartel, odwiedził Gimnazjum nr 72 w Warszawie im. A. B. Dobrowolskiego z niecodziennym prezentem – przekazał szkole około 60 roślin doniczkowych z gatunków najlepiej oczyszczających i nawilżających powietrze wewnątrz pomieszczeń. Rośliny te przez kolejne miesiące będą tworzyć przyjazne środowisko dla uczniów i nauczycieli szkoły.
Do misji propagowania zdrowotnych właściwości roślin zielonych, jaką prowadzi Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, chętnie przyłączyli się przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Bielany, którzy wyznaczyli Gimnazjum nr 72 jako najodpowiedniejsze do otrzymania takiego prezentu i krzewienia wiedzy dotyczącej roślin. Uroczystego przekazania na ręce Pani Dyrektor Gimnazjum, Danuty Rozmus, dokonał Ambasador Królestwa Niderlandów Pan Ron van Dartel. Uroczystość otworzył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany – Pan Grzegorz Pietruczuk.
Rośliny te, zostały specjalnie wyselekcjonowane i przywiezione do Polski z hodowli „Air so Pure”. Są to gatunki, które najlepiej nawilżają i oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, pyłów i toksyn. Sprowadzone zostały przez Ambasadę Królestwa Niderlandów na odbywającą się niedawno konferencję „Zieleń i światło”, podczas której prelegenci dzielili się swoją wiedzą między innymi na temat dobroczynnego wpływu na człowieka właśnie takich roślin. Rośliny te nie tylko świetnie oczyszczają i nawilżają powietrze w pomieszczeniach, ale także w inny sposób pozytywnie oddziałują na ludzi i są korzystne dla ich zdrowia – tworzą naturalne bariery dźwiękowe, a ich zieleń dobrze wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Mimo, że żyjemy w miastach otoczeni najnowszymi wynalazkami ułatwiającymi nam życie, nie możemy zapominać o zieleni. Obecnie 90% naszego czasu przebywamy we wnętrzach, które są wypełnione różnego rodzaju szkodliwymi substancjami emitowanymi z farb, wykładzin, urządzeń biurowych itp. Warto więc stworzyć w nich dobry, zdrowy klimat i otoczyć się roślinami. Szczególnie korzystne są te, które w podarunku przywiozła Ambasada – oczyszczające i nawilżające powietrze – skrzydłokwiaty, paprocie i kalatee.
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany powitał wszystkich i poinformował, że z entuzjazmem zdecydował się wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Dzielnica bardzo dba o zielone przestrzenie i szeroko promuje wszelkie akcje ekologiczne. Bielany organizują wiele imprez plenerowych popularyzujących ochronę przyrody oraz zachowania proekologiczne. W tym roku ruszyła już czwarta edycja ogólnodzielnicowego konkursu: „Bądź eko na Bielanach” ciesząca dużą popularnością. Prowadzone są warsztaty, spotkania tematyczne i pikniki ekologiczne w szkołach, przedszkolach i klubach osiedlowych. Pan Grzegorz Pietruczuk podkreślił nadzieję, że dzięki edukacji ekologicznej prowadzonej m. in. w szkołach uczniowie nie tylko teraz, ale także już jako ludzie dorośli będą dalej krzewić te idee i tworzyć środowiska, gdzie człowiek żyje w symbiozie z naturą.
Pan Van Dartel podziękował za zaangażowanie urzędu w tej wyjątkowej misji oraz za pomoc w wyborze szkoły tak bardzo zaangażowanej w ekologię. Opowiedział o tradycjach Niderlandów w uprawie roślin i jak duże znaczenie mają w życiu obywateli jego kraju. Chciałby też, aby pasja ta przekazywana była dalej, dlatego w kolejnym tygodniu odbędzie się specjalna lekcja, na której Prezes Agencji Promocji Zieleni, Pani Agnieszka Żukowska oraz mistrz florystyki Pani Karolina Ładyżyńska-Skrzypek, opowiedzą uczniom o pozytywnym działaniu roślin i o ich pielęgnacji, tak by móc się nimi cieszyć jak najdłużej. Pan Ambasador poprosił uczniów o zaopiekowanie się roślinami tak, aby poczuły się jak w domu.
Pani Danuta Rozmus, Dyrektor szkoły, podziękowała za to wyróżnienie. Szkoła od wielu lat prowadzi działania mające na celu kształtowanie świadomości proekologicznej. Realizuje Program Ekologiczny, którego celem jest pobudzenie świadomości i ciekawości młodych ludzi wobec zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, konsumpcją i ochroną środowiska. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach, warsztatach, akcjach i zajęciach terenowych. Szkoła jest laureatem Zielonej Flagi – międzynarodowego tytułu przyznawanego szkołom zrównoważonego rozwoju na całym świecie.
Szczególne podziękowania złożyli na ręce Ambasadora uczniowie szkoły. Wspólnie z nauczycielami biologii i rodzicami dokonają inwentaryzacji roślin, a następnie wybiorą najlepsze miejsce, aby mogli jak najwięcej korzystać z ich pozytywnych właściwości. Po lekcji poglądowej klasy przygotują tabliczki z ich nazwami i krótkimi opisami informującymi o ich właściwościach i o tym, jak należy się nimi opiekować, aby jak najdłużej były zdrowe i służyły uczniom i nauczycielom, tworząc przyjazne środowisko do nauki.
Na koniec uroczystości Pani Dyrektor w imieniu szkoły zaprosiła Ambasadora do odwiedzin za rok, aby osobiście mógł się przekonać, czy zgodnie z jego prośbą dobrze zaopiekowali się roślinami.
Człowiek wywodzi się z natury i od wieków się nią otaczał. Niestety, rozwijając cywilizację przyczynił się też w dużej mierze do jej stopniowej degradacji. Warto przypomnieć sobie, że mimo, że coraz więcej ludzi mieszka w miastach, pochodzimy z natury i ta natura jest nam bardzo potrzebna do prawidłowego, zdrowego funkcjonowania. Rośliny dostosowują się do życia w zanieczyszczonych warunkach miejskich i w drodze ewolucji wypracowały sposoby przystosowania się do zanieczyszczeń, pomagając człowiekowi w ich usuwaniu. Dlatego warto krzewić ideę powrotu do natury i zaprosić jak najwięcej roślin do naszego otoczenia, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz, wszędzie tam gdzie to możliwe.
Za organizację wydarzenia i komunikację PR odpowiadała Agencja Sigma International (Poland). Fotografie – Norbert Gajlewicz.