Flower Expo Polska 2017 – polski pawilon
18 czerwca 2017
Oaza zieleni
9 października 2017

Otwarta Ząbkowska

Odetchnij Zielenią na Otwartej Ząbkowskiej!

W wakacyjny weekend 1-2 lipca 2017 r. po raz trzeci wystartuje letnia odsłona festiwalu OTWARTA ZĄBKOWSKA. Z tej okazji, na całe lato, Ambasada Królestwa Niderlandów oraz Agencja Promocji Zieleni wypełnią roślinami Ogród Ząbkowska, tworząc tam oazę zieleni. Agencja SIGMA odpowiada za organizację zakątka.

To już kolejna odsłona tego społeczno-kulturalnego wydarzenia w Warszawie. Poprzednie edycje i liczne rozmowy z mieszkańcami wykazały, że brakuje w tej okolicy miejsc zieleni, w których można odpocząć. Ambasada Królestwa Niderlandów postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i w Ogrodzie Ząbkowska, miejscu kameralnych koncertów oraz różnych wydarzeń artystyczno-kulturalnych, zorganizowała oazę zieleni.

– Wiemy, jak ważna dla mieszkańców miast jest żywa zieleń. W miastach otoczeni jesteśmy  betonowymi konstrukcjami domów i asfaltem ulic, brakuje nam bardzo przyrody, z której się wywodzimy, i która jest naszym wielkim sprzymierzeńcem.  Tworząc tę zieloną przestrzeń, chcemy dać dobry przykład i zachęcić innych do tworzenia podobnych miejsc. Zieleń nie tylko oczyszcza i nawilża powietrze, ale obniża też temperaturę, pozwala na odpoczynek i relaks, a kwiaty cieszą nasze oczy i wywołują bardzo pozytywne emocje – oświadczył Martijn Homan, radca rolny Ambasady Królestwa Niderlandów.

Do ogrodu będzie można wejść, słuchając przy okazji festiwalowych koncertów. W sierpniowe weekendy, dla zainteresowanych roślinami i kwiatami, odbędą się warsztaty florystyczne i ogrodnicze zorganizowane przez Agencję Promocji Zieleni i Ambasadę Królestwa Niderlandów. 5 i 20 sierpnia spróbować będzie można swoich sił tworząc kompozycje kwiatowe („Kompozycje z kwiatów ciętych i roślin doniczkowych”), a 6 i 19 sierpnia podczas „Ogrody kieszonkowe dla każdego” dowiemy się o sadzeniu roślin zewnętrznych. A wszyscy, którzy kochają rośliny i kwiaty, będą mogli kontynuować swoją przygodę z florystyką i ogrodami podczas Wystawy Zieleń to Życie i Flower Expo Polska – targów roślin, kwiatów i ogrodów, które odbędą się w dniach 31 sierpnia do 2 września 2017 roku w Expo XXI Warszawa. Jest to jedyne wydarzenie o takim szerokim spektrum – od roślin zewnętrznych przez architekturę krajobrazu po kwiaty cięte, rośliny doniczkowe i florystykę. W czasie targów rozstrzygnięty zostanie jedyny w Polsce konkurs Roślin Nowości. Odbędą się branżowe seminaria, konferencje, warsztaty dla architektów krajobrazu oraz dla florystów prowadzone przez polskich i europejskich mistrzów florystyki.  W sobotę – w dniu otwartym dla amatorów i pasjonatów organizatorzy planują ciekawe wydarzenia towarzyszące – prezentacje i wykłady, pokazy florystyczne i ogrodnicze oraz kiermasz roślinnych nowości.