Commvault
Commvault z najwyższymi ocenami w raporcie Gartner® 2022 Critical Capabilities
29 sierpnia 2022
Metallic Commvault
Commvault umożliwia wczesne wykrywanie zagrożeń oraz realizację strategii Zero Strat dzięki rozwiązaniu Metallic® ThreatWise™
21 września 2022
Show all

Joseph Massie pokazuje, jak aranżować Cymbidium

W niniejszym filmie instruktażowym znany mistrz florystyki, Joseph Massie, pokazuje, jak wyczarować cztery urokliwe, komercyjne kompozycje z Cymbidium. To wspaniała inspiracja dla każdego florysty.

Joseph Massie, jeden z najbardziej znanych i cenionych w Europie florystów, jest uznanym designerem, artystą, autorem i wykładowcą. To laureat wielu prestiżowych wyróżnień, w tym pięciu złotych medali RHS Chelsea Flower Show, a także posiadacz imponującego florystycznego portfolio. Obejmuje ono oprawy luksusowych ślubów i przyjęć, instalacje botaniczne, czy szkołę florystyczną z niezmiernie popularnymi kursami, które uczą sztuki układania kwiatów na różnych poziomach – od podstaw (drutowanie, tworzenie bukietów etc.), aż po wymowne instalacje.

W ramach niniejszego specjalnego, bezpłatnego szkolenia wideo floryści zyskują dostęp do bezkonkurencyjnych technik i podpowiedzi samego mistrza. W roli głównej obsadził on niezwykłą roślinę: Cymbidium. Jest ona znana z długich i silnych łodyg, a przede wszystkim licznych, egzotycznych kwiatów, które wyrażają sobą elegancję i luksus. To niezwykle wszechstronny kwiat, odpowiedni na wiele okazji. Dostępny jest w dwóch wielkościach – large (duży) i mini – oferując niezwykły efekt w stosunku do swojej ceny. A to wszystko dzięki jego sile, okazałości i trwałości – w wazonie wytrzymuje 2-3 tygodnie, nawet bez dodania odżywki.

W niniejszym 20-minutowym tutorialu Joseph Massie pokazuje pomysły na cztery różne kompozycje z Cymbidium. We wszystkich wykorzystuje autorskie zasady i techniki, które składają się na jego unikatowy styl układania kwiatów. Zostały one skrótowo przedstawione poniżej, ale by poznać wszystkie zastosowane techniki i chwyty, koniecznie obejrzyj tutorial w wersji wideo!


Pierwsza kompozycja
Współczesny, jednostronny romantyczny bukiet wiązany w ręku

Wiązany w ręku, spiralny bukiet jest klasycznym wyborem, gdy myślimy o kwiatowym podarunku. Jednak w tej kompozycji Joseph pokazuje, jak wykreować coś, co zdecydowanie odbiega od przeciętności. Tworząc asymetryczny, jednostronny bukiet, koncentruje się na grupowaniu kwiatów wedle rodzajów. To technika polegająca na gromadzeniu poszczególnych materiałów roślinnych w „zbiorach”, co tworzy obszary dominanty, określonej przestrzeni, danej tekstury, czy danego koloru – tu w romantycznych odcieniach różu i koloru fiołkowego.

Wskazówka mistrza: układając ciężkie bukiety, często (co najmniej kilkukrotnie) przewiązuj łodygi sznurkiem – w ten sposób ulżysz ręce trzymającej bukiet i zyskasz pewność, że wszystkie łodygi pozostaną na miejscu.


Druga kompozycja
Ta sama technika, lecz świeże spojrzenie: tropikalny zielony bukiet

Trzeba zawsze pamiętać o swoich klientach. Dlatego też Cymbidium, które jest wyjątkowo trwałym kwiatem o pięknych kolorach, to znakomity wybór. Występuje ono w szerokiej gamie kolorystycznej; tym razem nasz mistrz poleca wypróbowanie fantastycznego odcienia limonkowego.

Joseph używa tu tej samej skrętoległej techniki, zaczynając od zielonej bazy i ponownie grupując poszczególne materiały. Jednak są one mocno zróżnicowane oraz połączone tak, by wykreować bardziej tropikalny efekt.

Wskazówka mistrza: kolory w danej kompozycji mogą się harmonijnie uzupełniać lub być w kontraście, co z kolei wywoła bardziej intensywne odczucia. Żadne z tych podejść nie jest lepsze od drugiego! Dokonując pomiędzy nimi wyboru, pamiętaj, że dany kolor może kreować różne nastroje, w zależności od kontekstu – miejsca, czy okazji.


Trzecia kompozycja
Prosty, wyrazisty bukiet strukturalny: świetny na prezent firmowy

Ta kompozycja składa się z odmian Cymbidium w kolorach trudnych do odnalezienia w przypadku innych kwiatów. To wspaniały ciemnopomarańczowy i ceglasty, odcienie szczególnie modne w tym sezonie. Bukiet jest mniej skomplikowany od zaprezentowanych wcześniej, lecz wciąż tworzony z użyciem charakterystycznej metody Josepha (proporcje: trzy/pięć/osiem). Odpowiednie zgrupowania materiałów i kolorów oraz technika skrętoległa pozwalają tu na wykreowanie pięknej aranżacji. Królujące w kompozycji Cymbidium świetnie nadaje się na prezent firmowy dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości. Joseph poleca, by tego typu bukiety wręczać klientom korporacyjnym, którzy z pewnością zachwycą się ich trwałością.

Wskazówka mistrza: podstawa bukietu jest owinięta liśćmi aspidistry, co zapewnia mu stabilność i ułatwia utrzymanie łodyg w pionowej pozycji.


Czwarta kompozycja
Przemyślane pakowanie: zamień pojedyncze łodygi w efektowny prezent

W tym przypadku Joseph nie tworzy bukietu. Pojedynczo pakuje swoje skarby, używając wyselekcjonowanych materiałów: miedzianego, mrożonego celofanu i białego papieru. Wyróżnione w ten sposób różne rodzaje kwiatów łączą się w elegancką całość.

Wskazówka mistrza: mieszaj i łącz, zaczynając od wiodących kwiatów, takich jak Cymbidium. Potem dodaj mniejsze kwiaty, by stworzyć piękną, wymowną całość. Użyj kreatywności w pakowaniu, by stworzyć luksusowy prezent – nawet gdy pracujesz z zaledwie z kilkoma łodygami. 


By dowiedzieć się więcej o sposobach pracy z Cymbidium oraz znaleźć darmowe materiały promocyjne i wskazówki, odwiedź: www.cymbidium.info.