Królewska Wystawa Róż
Tłumy zwiedzających na Królewskiej Wystawie Róż w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego
14 maja 2019
Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku
Kosztowności i… róże
30 maja 2019

Okuliści o innowacjach w leczeniu jaskry i zaćmy

GlauCat 2019

GlauCat 2019

II Międzynarodowa Konferencja GlauCat to prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych oraz wymiana medycznych doświadczeń w leczeniu jaskry (glaucoma) i zaćmy (cataracta). Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 31 maja-1 czerwca 2019, w Sopocie, zgromadzi ponad 500 polskich okulistów.

O innowacjach w terapii schorzeń należących do najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie rozmawiać będzie kilkudziesięciu najwybitniejszych, polskich i zagranicznych okulistów. Wśród nich znajdzie się ponad trzydziestu lekarzy z tytułem profesora. Większość uczestników konferencji ma ogromne doświadczenie zawodowe, co przesądza o wyjątkowej wartości praktycznej wydarzenia.

Prócz modułów poświęconych tytułowym chorobom, w programie wydarzenia znalazły się także sesje dotyczące chorób neowaskularnych czy rogówki i powierzchni oka. Po raz pierwszy zostanie również przedstawiony polski innowacyjny projekt badań przesiewowych w jaskrze „e-jaskra”, wykorzystujący algorytmy i sztuczną inteligencję w procesie diagnostycznym. Każdą z czterech części konferencji uzupełni wykład zaproszonego eksperta spoza dziedziny okulistyki, co pozwoli na szersze, interdyscyplinarne spojrzenie na wybrane aspekty choroby. Nie zabraknie także wystawców – niemal 30 wiodących przedsiębiorstw medycznych i farmaceutycznych działających w obszarze leczenia jaskry i zaćmy.

Organizatorem II Międzynarodowej Konferencji Jaskrowo-Zaćmowej GlauCat jest Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” Klinika prof. Jerzego Szaflika. Funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego objął prof. dr hab. Jerzy Szaflik, a przewodniczącego Komitetu Naukowego prof. dr hab. Jacek Szaflik. Od lat zabiegają oni o wymianę doświadczeń środowiska okulistycznego w duchu postępu medycyny w tym obszarze i zapewnienia pacjentom nowoczesnej, skutecznej terapii. Patronat naukowy nad wydarzeniem objęła Katedra i Klinika Okulistyki II WL Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.